Blog naturalniemed.pl

Wiedza na temat zdrowia

Pochodzenie Miodu Manuka

Pisząc o pochodzeniu Miodu Manuka nie sposób nie wspomnieć o drzewie herbacianym–Leptospermum scoparium, o jego naturalnym występowaniu i unikatowych właściwościach wynikających z pracy pszczół i specjalistów pszczelarstwa Nowej Zelandii.

Naturalnym stanowiskiem występowania krzewu Manuka jest obszar Nowej Zelandii, a zwłaszcza na jej północnej i południowo-wschodniej części wybrzeża. Naturalne stanowiska krzewu Manuka spotkać można również na wschodnim wybrzeżu Australii.

Sama nazwa „Manuka” wywodzi się z języka Maorysów i oznacza w dosłownym tłumaczeniu – miód drzewa herbacianego. To Maorysi jako pierwsi byli konsumentami Miodu Manuka i zauważyli jego doskonałe właściwości.

Warto wiedzieć, że miód powstaje także z jeszcze jednej blisko spokrewnionej rośliny – kanuki (Kunzea ericoides). Obie rośliny rosną na tych samych naturalnych terenach, a ich czas kwitnienia jest praktycznie identyczny (od 4 do 6 tygodni).

Maorysi zawsze znali i czerpali korzyści ze specjalnych właściwości rośliny Manuka. Dzisiaj miód Manuka jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej unikalnych i najbardziej korzystnych form miodu na świecie. Powodem tego jest obecność methyloglyoksalu, cząsteczki cukru, która, choć znajduje się również w „normalnym miodzie”, jego poziom w miodzie Manuka może być nawet sto razy wyższy!

Miód Manuka dostępny w NaturalnieMed.pl jest ciemny i bursztynowy, jest to miód o mocnym smaku z aromatycznym drzewnym i orzechowym charakterem i intensywnymi nutami karmelu, z wilgotną ziemią, zapachem wrzosu, ma średnią słodycz i lekko gorzki posmak. Nasi klienci mówią nam, że nasz najwyższej jakości nowozelandzki miód Manuka jest najlepiej smakującym miodem Manuka, jakiego kiedykolwiek próbowali.              

Przechodzę do sklepu

Spodobał Ci się tekst poleć go znajomym: