Blog naturalniemed.pl

Wiedza na temat zdrowia

MGO czy UMF...? Co to oznacza?

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego nowozelandzkie Miody Manuka posiadają kompletnie różne oznaczenia poziomu methylglyoxalu? Wprowadza to pewne zamieszanie, ale odpowiedź jest prosta. 

Miód Manuka: producenci-  techniki badań- oznaczenia

Najczęściej stosowanymi oznaczeniami są MGO i UMF. Producenci oryginalnego Miodu Manuka certyfikują swoje produkty w niezależnych, licencjonowanych laboratoriach (takich jak: AsureQuality czy Hill Laboratories) mających za zadanie precyzyjne określenie poziomu methylglyoxalu i innych istotnych parametrów w poszczególnych partiach miodu.

Różne oznaczenia, czyli MGO i UMF wynikają z tego, że przy badaniu Miodów Manuka wykorzystuje się różne techniki badania, a co za tym idzie również certyfikowania miodów.

Niestety takie działanie powoduje, że klienci, którzy dopiero chcą poznać smak Miodu Manuka czują się zdezorientowani i nie wiedzą, który Miód Manuka wybrać. 

Manuka UMF czy MGO?

UMF

Do 2008 roku metodą badania właściwości Miodu Manuka było oznaczanie poziomu NPA (Non Pyroxide Activity). Było stosowane przez producentów zrzeszonych w UMF HA (Unique Manuka Factor Honey Association). Stąd też pojawił się znak UMF potwierdzający certyfikację. Po 2008 roku laboratoria certyfikujące znakiem UMF wprowadziły również do swoich certyfikatów informację o poziomie methylglyoksalu w danych partiach miodu.

UMF- znak Unique Manuka Factor Happy Valley

MGO

MGO jest znakiem własnym firmy Manuka Health New Zealand Ltd i powstał on po 2008 roku, gdy w wyniku badań prof. Henle z politechniki w Dreźnie wyodrębniono jeden z najważniejszych składników miodu czyli methylglyoksal.

MGO- znak Manuka Health

Oba badania (MGO i UMF) obejmują następujące wskaźniki:

  • methylglyoxal- odpowiada za siłę działania, a więc przekłada się na właściwości Miodu Manuka
  • DHA (dihydroxyaceton) – związek z którego powstaje methylglyoxal
  • HMF (hydroksymethylfurfural)- jego poziom poniżej 40mg/kg miodu potwierdza, że miód nie został podgrzany do temp. powyżej 40 C (jest miodem surowym) i nie stracił swoich właściwości. 
  • Leptosperin- składnik nektaru z krzewów manuka (potwierdza oryginalność Miodu Manuka)

Ponadto certyfikaty MGO dodatkowo zawierają oznaczenie wskaźników takich jak:

  • Liczba diastazowa – wskazuje aktywność enzymów w miodzie
  • Badania mikrobiologiczne

Manuka UMF vs MGO

By ułatwić porównanie Miodów Manuka, przygotowaliśmy prostą tabelę, w której zestawiliśmy minimalne, gwarantowane stężenia methylglyoxalu (MG), zgodnie z informacjami od dystrybutorów.

UMF - Happy Valley

UMF - Minimalne stężenie methylglyoxalu/kg miodu

MGO - Manuka Health

MGO - Minimalne stężenie methylglyoxalu/kg miodu

UMF 5+ 83 MGO 100+ 100
UMF 10+ 263 MGO 250+ 250
 UMF 15+  514 MGO 400+ 400
UMF 18+ 696 MGO 550+ 550

Niezależnie od oznaczenia (MGO czy UMF) stosowanego przez danego producenta najważniejszą kwestią jest wybranie właściwego stężenia MG- odpowiedniego do Twoich potrzeb oraz otrzymanie certyfikatu do każdego zakupionego słoiczka z Miodem Manuka. Certyfikat ten potwierdza poziom najważniejszych parametrów  Miodu Manuka z danej partii producenta.

Pamiętaj, żeby kupować Miód Manuka z certyfikatem! 

Przechodzę do sklepu

Spodobał Ci się tekst poleć go znajomym:

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty