Blog naturalniemed.pl

Wiedza na temat zdrowia

Kontrola jakości Miodu Manuka- certyfikaty

Dynamiczny rozwój produkcji Miodu Manuka w Nowej Zelandii, wzrost zainteresowania i sprzedaży tego produktu wyznaczył producentom nowe standardy. Miód Manuka to nie jest już „jakiś miód” o doskonałych właściwościach, a produkt, od którego jako klienci oczekujemy najwyższej jakości.

Każdy szanujący się producent Miodu Manuka dba o to, aby ich produkt spełniał mocno wyśrubowane wymogi konsumentów. 

Miód Manuka z certyfikatem

"Produkcja" Miodu Manuka zaczyna się w momencie umieszczenia uli na naturalnych stanowiskach bogatych w roślinność- krzewy Manuka (Leptospermum scoparium), ich pierwotną, nie modyfikowaną genetycznie odmianą. Producenci wiedzą, że pierwotne formy tej rośliny dają w końcowym efekcie doskonałe wyniki, tj. bardzo wysoki poziom MG (methylglyoxalu).

Produkcja miodu, obróbka, konfekcjonowanie i kontrolowanie przez nowoczesne i niezależne laboratoria sprawdzające jakość (jak np. Hill Laboratories czy AsureQuality), są obowiązującym standardem. Laboratoria w końcowym etapie wystawiają dokumenty potwierdzające oryginalność i jakość produktu.

Tu pojawiają się certyfikaty potwierdzające faktyczną zawartość różnych naturalnych składników chemicznych. Najważniejszymi badaniami są: badania chemiczne, potwierdzające faktyczny poziom methylglyoxalu w Miodzie Manuka oraz kilka oznaczeń potwierdzających jego oryginalność i jednorodzajowość (z nektaru kwiatów manuka). Certyfikat MGO dodatkowo obejmuje badanie mikrobiologiczne (na obecność różnych drobnoustrojów: e-coli, pleśnie, drożdże, gronkowiec).

Certyfikaty Miodów Manuka

Każda partia Miodu Manuka posiada własny certyfikat potwierdzający najważniejsze parametry, a w szczególności:

  • oznakowanie MGO/ UMF, mówiące o wysokości stężenia methylglyoksalu w kilogramie produktu, 
  • HMF (hydroksymetylofurfural)- jego wartość nie powinna przekraczać 40mg/kg, co świadczy o tym, że miód w trakcie produkcji nie został poddany obróbce termicznej (tj. nie przekroczono temp. 40oC). Poddanie Miodu Manuka obróbce termicznej przekraczającej 40oC podnosi poziom MGO, ale jednocześnie Miód Manuka traci swoje unikatowe, dobroczynne właściwości.

Dodatkowo, dla budowania zaufania klientów, producenci robią badania potwierdzające to, że dany miód pochodzi faktucznie z nektaru kwiatów manuka. Aby to potwierdzić, można zastosować kilka oznaczeń. W zależności od rodzaju certyfikatu, możemy znaleźć następujące informacje:

Certyfikat UMF

  • leptosperin- związek występujący wyłącznie w Miodach Manuka. Jego obecność w miodzie jest potwierdzeniem, że zakupiony miód jest oryginalny i pochodzi z Nowej Zelandii.
  • DHA (dihydroxyaceton) – związek z którego powstaje methylglyoxal

Certyfikat MGO

  • Liczba diastazowa – opisuje aktywność enzymów w miodzie. Za niska liczba diastazowa (wartość poniżej 8) może oznaczać, że miód został podgrzany w temp. pow. 40 oC lub został zafałszowany sacharozą.
  • 3-PLA, 2-MAP, 2-MB, 4-HPA, DNA z pyłku kwiatowego Manuka-  Ministerstwo Przemysłu Podstawowego w Nowej Zelandii we współpracy z naukowcami stworzyło standardy służące potwierdzeniu czy mamy do czynienia z miodem wielokwiatowym czy z miodem rodzajowym (z 1 rodzaju kwiatów- kwiatów krzewów Manuka). Na podstawie badań, oznaczono poziomy w/w markerów, które (jeśli są o określonej wartości) potwierdzają, że nasz słoik zawiera miód rodzajowy- Miód Manuka.

Jak już wiesz, istnieją dwa rodzaje certyfikatów. Wprowadza to niemałe zamieszanie, szczególnie dla osób, które chciałyby spróbować Miodu Manuka, ale nie wiedzą, który będzie dla nich właściwy. MGO czy UMF, co to oznacza? To nasz wpis na temat certyfikatów MGO u UMF. Dowiesz się z niego czym się różnią i jakie ważne informacje możesz z nich wyczytać.

Co ważne, wybierając Miód Manuka, kupujesz niezwykły produkt, który powstaje w sposób 100% naturalny, ale stoją za nim wypracowane latami systemy jakości, współpraca z placówkami naukowymi, wyselekcjonowana kadra pracowników i specjalistów. Wszystkie te elementy są gwarancją jakości tego naturalnego i czystego produktu.

Przechodzę do sklepu

Spodobał Ci się tekst poleć go znajomym:

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty