Blog naturalniemed.pl

Wiedza na temat zdrowia

Gdzie kupić miód manuka?

To niby proste pytanie, ale część osób zastanawia się gdzie kupić oryginalny miód manuka.

Miód Manuka można znaleźć w sklepach internetowych, stacjonarnych sklepach zielarskich, a nawet w popularnym dyskoncie LIDL. Tylko gdzie kupisz taki, który spełni Twoje oczekiwania? Miód Manuka jest dość drogi, więc warto przyjrzeć się temu tematowi, żeby być zadowolonym ze swojego wyboru.

Zanim go kupisz, odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcesz spróbować miodu manuka. Dla smaku, z czystej ciekawości czy ze względów zdrowotnych? 

Jeśli chcesz po prostu poznać coś nowego, śmiało możesz kupić jeden z najtańszych dostępnych na rynku miodów manuka. Do tego świetnie się nada miód manuka z LIDLa lub taki który ma żadnego oznaczenia ani certyfikatu MGO czy UMF. Dwa zdania dla wyjaśnienia o co chodzi z certyfikatami. 

Miody manuka są dostępne w dwóch wersjach

  1. certyfikowany, czyli miód rodzajowy, z nektaru z kwiatów manuka, który ma potwierdzone w badaniach stężenie naturalnego methylglyoxalu (w skrócie MG)
  2. niecertyfikowany miód manuka, to miód, który nie był badany. Jego nazwa wiąże się z tym, że ma w swoim składzie nektar z kwiatów manuka, ale nie wiadomo ile i jaka jest zawartość MG w tym miodzie. Jest to miód wielokwiatowy z dodatkiem manuka.

Jeśli chcesz spróbować kuracji miodem manuka ze względów zdrowotnych, warto wybrać miód certyfikowany, o określonym poziomie MG.

Dla przykładu, miody oznaczone MGO 100+ lub UMF 5+ są to miody o najniższym stężeniu naturalnego methylglyoxalu (w skrócie MG). To właśnie ten składnik odpowiada za działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a jego zawartość w miodach manuka jest zdecydowanie wyższa niż w innych, np. polskich, miodach. Jeśli potrzebujesz silnego działania przeciwbakteryjnego, wybierz miód manuka z certyfikatem MGO 400+ lub MGO 550+ (odpowiednio UMF 15+ lub 18+).

Niezależnie od tego z jakiego powodu wybierzesz miód manuka, warto go spróbować chociażby ze względu na jego wyjątkowy smak (w naszym odczuciu mniej słodki niż polskie miody) i ciemno- bursztynowy kolor.

Miód Manuka z LIDLa

Miód Manuka z LIDLa

Miód Manuka z LIDLa nie ma żadnego oznaczenia MGO lub UMF, co sugeruje, że nie był badany na poziom aktywnego składnika jakim jest methylglyoxal, więc nie będzie charakteryzował się tak silnym działaniem przeciwbakteryjnym jak certyfikowane miody manuka (z określonym, gwarantowanym, minimalnym poziomem MG). Jest to po prostu miód wielokwiatowy (w tym przypadku: z dodatkiem nektaru kwiatów manuka), prawdopodobnie wymieszany z nektarem z innych nowozelandzkich roślin rosnących w pobliżu.

Brak badania i certyfikatu w przypadku miodów manuka z LIDLa nie jest niczym złym. Po prostu nie możemy spodziewać się spektakularnych efektów zdrowotnych i taki miód możemy potraktować jak zwykły miód wielokwiatowy z domieszką miodu z krzewów manuka.

Na spróbowanie czegoś nowego i dla zaspokojenia Twojej ciekawości będzie dobry.

Miód Manuka ze sklepów zielarskich

Miód manuka z zielarni

Jeśli masz gdzieś w swojej okolicy dobry sklep zielarski, śmiało możesz kupić tam miód manuka (o ile jest w sprzedaży). Musisz co prawda liczyć się z tym, że najprawdopodobniej nie będziesz mieć dużego wyboru co do stężenia MGO/ UMF, które jest w danym momencie dostępne.

Z informacji od naszych klientów wiemy, że najczęściej w zielarniach możemy kupić jedynie te najwyższe stężenia MGO, czyli MGO 400+ lub MGO 550+ i najczęściej jednego producenta. Nie jest to zbyt duży wybór biorąc pod uwagę, jak różne są potrzeby klientów. 

Do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia, nie mniej ważna. W Polsce najbardziej popularny jest miód manuka firmy Manuka Health, natomiast nie oznacza to, że inni producenci nie mają dobrej jakości miodu. Naszym zdaniem miody manuka certyfikowane znakiem UMF, są baaaardzo dobrej jakości i niejednokrotnie gwarantują wyższe stężenia MG w danej ‘klasie’ miodów. Mniej znane miody, raczej nie będą łatwo dostępne w sklepach zielarskich, a są naprawdę warte uwagi.

Czy w zielarniach dostępne są oryginalne miody? Z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że raczej tak. Dobre sklepy zielarskie zwykle zaopatrują się w dużych hurtowniach, a co za tym idzie produkty, które oferują pochodzą ze sprawdzonego źródła, czyli od oficjalnych dystrybutorów, którzy importują miód manuka z Nowej Zelandii. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić czy kupowany przez Ciebie miód ma certyfikat. To on jest potwierdzeniem, że kupujesz oryginalny miód manuka i z niego dowiesz się jaki jest faktyczny poziom MG w Twoim słoiku miodu (to z kolei przekłada się na jego siłę działania). 

Miód Manuka ze sklepów internetowych

Miód manuka ze sklepu internetowego

W sklepach internetowych na pewno masz duży wybór miodów manuka różnych producentów.  Możesz też wybrać stężenie, które będzie właściwe dla Twoich dolegliwości. Pamiętaj tylko, żeby wybrać renomowanego producenta i koniecznie upewnij się, że otrzymasz certyfikat do Twojego słoika miodu. Badanie każdej partii (!) miodu manuka jest normalną praktyką wśród zaufanych producentów. Nie kupuj kota w worku… szczególnie, że nie jest to tani kot. ;)

Tak na koniec...

Znów wracamy do kwestii, dlaczego chcesz spróbować miodu manuka. Jeśli z ciekawości, wybierz ten tani, jeśli ze względów zdrowotnych lepiej poczytaj o tym więcej i wybierz miód manuka o wyższym stężeniu- ten, który jest polecany na Twoje dolegliwości. Być może zastanawiasz się, który konkretnie będzie dla Ciebie właściwy. Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, stworzyliśmy bardzo krótki poradnik, w oparciu o dostępne publikacje i doświadczenia nowozelandzkich naukowców. Dowiesz się z niego, który miód manuka wybrać na poszczególne dolegliwości.

Zapraszamy Cię też do naszego sklepu, sprawdź naszą ofertę miodów manuka. Jeśli nie wiesz, który wybrać, zadzwoń do nas, służymy pomocą. 

Chcę kupić miód manuka

Spodobał Ci się tekst poleć go znajomym:

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty