Blog naturalniemed.pl

Wiedza na temat zdrowia

Certyfikat Miodu Manuka- jak go rozumieć?

Jak zrozumieć certyfikat Miodu Manuka?

Każda partia Miodu Manuka jest badana laboratoryjnie na obecność kilku naturalnych składników miodu. Na Miodzie Manuka znajdziesz różne oznaczenia: np. MGO 250+, co oznacza, że producent gwarantuje Ci, że minimalne stężenie aktywnego methylglyoxalu (w skrócie MG) to 250 mg w kilogramie miodu. Oznaczenia na słoikach to minimum, które jest gwarantowane. W rzeczywistości poziom naturalnego MG jest wyższy niż te przykładowe 250mg/kg.

To właśnie dzięki badaniom, kupując Miód Manuka możesz dowiedzieć się jaka jest faktyczna zawartość aktywnych składników, konkretnie w Twoim słoiczku Miodu Manuka. 

Na co zwrócić uwagę? Które wartości potwierdzają, że Twój Miód Manuka jest oryginalny?

Jak wygląda certyfikat Miodu Manuka?

Poniżej pokazujemy jak wyglądają oba rodzaje certyfiaktów MGO i UMF (certyfikaty są przykładowe).

Pamiętaj, że kupując Miód Manuka dostaniesz ten, który jest właściwy dla Twojego słoika- każda partia miodu jest badana.

Certyfikat MGO Miodu Manuka

Certyfikat MGO Miodu Manuka

Certyfikat UMF Miodu Manuka

Certyfikat UMF Miodu Manuka

Opisaliśmy poniżej, co oznaczają najważniejsze parametry.

Miód Manuka badanie chemiczne

 • oznaczenie methylglyoxalu (MG), dowiesz się jakie jest faktyczne stężeniu methylglyoksalu / kg miodu. Często faktyczne stężenie MG jest zdecydowanie wyższe, niż to gwarantowane. Sprawdź jak jest u Ciebie.
 • HMF (hydroksymetylofurfural)- zgodnie z normami europejskimi, jego wartość nie może przekraczać 40mg/kg miodu. Oznacza to, że miód w trakcie produkcji nie został podgrzany (tj. nie przekroczono temp. 40o C) lub nie „leżakował” długo. Poddanie Miodu Manuka obróbce termicznej przekraczającej 40oC podnosi poziom MGO, ale jednocześnie miód traci swoje unikatowe, dobroczynne właściwości.

Markery Manuka

W zależności od rodzaju certyfikacji stosowane są inne oznaczenia dla potwierdzenia, że nasz miód to Miód Manuka.

Certyfikat UMF

 • leptosperin- naturalny związek występujący wyłącznie w nektarze kwiatów Manuka. Jego obecność w miodzie jest potwierdzeniem, że zakupiony miód jest oryginalny i pochodzi z Nowej Zelandii. Temu związkowi przypisuje się właściwości przeciwzapalne miodu. 
 • DHA (dihydroxyaceton) – można go znaleźć w nektarze kwiatów Manuka. Jest to naturalny związek z którego powstaje methylglyoxal. 

Certyfikat MGO

 • Liczba diastazowa – opisuje aktywność enzymów w miodzie. Wg skali Schade, powinna być wyższa od 8. Zbyt niska liczba diastazowa może oznaczać, że miód został podgrzany w temp. pow. 40 oC lub został zafałszowany sacharozą.
 • 3-PLA, 2-MAP, 2-MB, 4-HPA, DNA z pyłku kwiatowego Manuka-  zgodnie ze standardami nowozelandzkiego Ministerstwa Przemysłu Podstawowego. Oznaczenia te odnoszą się wyłączenie do tego czy mamy do czynienia z miodem wielokwiatowym czy z miodem rodzajowym (z 1 rodzaju kwiatów- kwiatów krzewów Manuka). Na podstawie badań, oznaczono poziomy w/w markerów, które (jeśli są o określonej wartości) potwierdzają, że nasz słoik zawiera miód rodzajowy- Miód Manuka.

Miód Manuka badanie mikrobiologiczne

Takie badanie znajdziesz wyłącznie w certyfikacie MGO. Z tego badania dowiesz się czy w Twoim miodzie obecne są różnego rodzaju drobnoustroje.

W certyfikacie pojawiają się poniższe oznaczenia:

 • liczba drobnoustrojów tlenowych
 • e- coli
 • pleśnie
 • gronkowiec
 • bakterie grupy coli (łącznie)
 • drożdże

Teraz już wiesz co oznaczają poszczególne wskaźniki zawarte w certyfikatach MGO i UMF.

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej, napisaliśmy artykuł, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje o Miodzie Manuka. To kawał wiedzy w pigułce. 

W NaturalnieMed dołączamy certyfikat do każdego kupionego u nas słoika Miodu Manuka. Sprzedajemy wyłącznie oryginalne miody od autoryzowanych dystrybutorów.

Zajrzyj do certyfikatu i dowiedz się jaka jest faktyczna moc Twojego Miodu Manuka!

Życzymy dużo zdrowia Tobie i całej Twojej rodzinie!

Chcę kupić Miód Manuka

Spodobał Ci się tekst poleć go znajomym:

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty